مردم استان یزد معاملات املاکی خود را در سامانه سیما ۷۲۴ ثبت کنند

گروه استان‌ها- نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان یزد گفت: برای جلوگیری از معضلات، تخلفات و کلاهبرداری معاملات، خرید و فروش مسکن و املاک را در سامانه سیما ۷۲۴ ثبت کنند و معاملات سالم‌تری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، یکی از دلایل افزایش قیمت املاک سودجویان و دلالان بودند و هستند که با همت دادگستری استان سامانه یکپارچه معاملات املاک در استان یزد برای کوتاه کردن دست دلالان ایجاد شد.

این سامانه ماه گذشته با عنوان سامانه سیما 724 راه‌اندازی شده است و مشتوانه اصلی آن اتحادیه مشاورین املاک و مردم هستند، می‌توانند معاملات خود را در این سامانه بدون دغدغه و استرس معاملاتی سالم و بی‌دردسر طبق قوانین و مقررات انجام دهند.

تا قبل از این برخی از مردم برای تهیه خانه اقدام به پیش خرید مسکن و آپارتمان می‌کردند و پول پیش مسکن را پرداخت می‌کردند اما متاسفانه بعد از مدتی متوجه می‌شدند که مسکن مذکور به چند نفر پیش فروش شده است و به دلیل نداشتن سند معتبر متضرر شدند.

سمانه سیما 724 امکانات فراوان و مناسب در زمینه مسکن و املاک ارائه می‌کند، افراد می‌توانند نوع کاربری زمین را مشاهده کنند، قیمت‌ها را ببینند و با ثبت معاملات خود در سامانه از حمایت‌های دادگستری در صورت بروز مشکل استفاده کنند و از میزان کلاه‌برداری‌ها، تخلفات و بی‌قانونی‌ها بکاهند.

محمدرضا دشتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد اظهار داشت: از فعالیت‌هایی که در راستای کنترل بازار خرید و فروش املاک انجام شد راه‌اندازی سامانه سیما 724 بود که از معضلات بعدی در معامله جلوگیری کند.

دشتی‌نژاد گفت: نخستین کاری که مردم باید برای امنیت در معاملات خود انجام دهند رجوع به مشاورین املاک مجوزداری است که مجوز خود را از اتحادیه املاک گرفته‌اند، در مرحله دوم ثبت تمامی معاملات ملکی در سامانه مذکور است.

وی افزود: در 6 منطقه شهر یزد قیمت‌گذاری املاک صورت گرفته و مشاورین املاک مکلف هستند، ضوابط و سقف قیمت‌های تعیین شده را رعایت کنند در غیر این صورت به جرم تخلف مجوز‌شان باطل و بنگاه پلمب می‌شود.
نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک استان یزد در زمینه معضلات قول‌نامه‌های دستی اشاره و تصریح کرد: سامانه سیما 724 تمام معاملات باید در آن ثبت شود، مردم دقت داشته باشند مواردی که در این سامانه ثبت می‌شود، در صورت بروز اختلاف طرفین تحت حمایت دادگستری بودع و افراد از همه‌ حمایت‌ها حقوقی بهره‌مند می‌شوند.

دشتی‌نژاد افزود: در راستای ساماندهی املاک قیمت‌گذاری و سقف قیمت‌ها تعیین شده در دسترس قرار گرفت و مردم می‌توانند به سامانه سیما https://www.sima724.ir مراجعه و قیمت‌های موجود را رصد کنند.

وی اظهار داشت: نکته مهم دیگر این است که در شروع کار مقداری رکود بر بازار حاکم شده و افزایش بی‌رویه، کاذب و حبابی قیمت املاک متوقف شد، به مرور زمان قیمت‌ها ثابت می‌شود، از مردم می‌خواهیم همکاری کنند و برای جلوگیری از تخلفات معاملات خود را کنترل‌شده و مدیریت شده در سامانه ثبت کنند.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک استان یزد گفت: اجاره منازل نسبت به شهریور سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است و افزایش بالاتر از آن تخلف محسوب می‌شود، بنگاه‌ها ملاحظه مردم را داشته باشند و به توانایی، مشکلات و مبلغ پیشنهادی مردم توجه کنند و در این شرایط دستگیر هم باشند.

کد خبر: 6
  تاریخ خبر : 25 شهریور 1399

ورود به سامانه