خدمات و راهکارهای سیما724

همانگونه که در بخش معرفی سامانه سیما724 مطرح شد، طراحی و پیاده‌سازی این سامانه با هدف تحقق ۴ رویکرد ذیل در دستور کار قرار گرفته است که خدمات و راهکارها با رویکرد تحقق اهداف این ۴ گروه، پیاده‌سازی گردیده است:

 

  رویکرد ارائه خدمات الکترونیکی


استعلام آنلاین مورد معامله

امکان استعلام مشاور املاک از وضعیت املاک بازداشتی در دفتر املاک قبل از انجام معامله، به وسیله بستر فراهم شده در استعلام آنلاین مورد معامله از سایر سامانه‌های مختلف خدمات‌رسانی شهری اعم از اداره کل ثبت اسناد و املاک، شهرداری، مسکن و شهرسازی و قوه قضائیه، یکی از دستاوردهای مهم و حیاتی در این سامانه برای پیشگیری از وقوع تخلفات در این حوزه می‌باشد.

استعلام آنلاین طرفین معامله

امکان استعلام از طرفین معامله به منظور کشف افراد ممنوع المعامله (با تأکید بر محرمانگی اطلاعات معاملاتی مردم)، شرایط خوبی را برای تضمین سلامت معاملات جهت جلوگیری از وقوع بسیاری از جرایم و ورود ضرر و زیان به مردم و سودجویی را مهیا می‌کند.

پیش فروش تعاونی‌های مسکن

با ایجاد درگاه ویژه شرکت‌های تعاونی مسکن ادارات و سازمان‌ها، تمامی توافق‌نامه‌ها و قراردادهای پیش فروش املاک، از این پس از طریق سامانه سیما ۷۲۴ صورت می‌پذیرد که باعث شفافیت و امکان نظارت در روند قراردادهای پیش فروش می‌گردد.

میزخدمت خدمات الکترونیک شهروندی

کلیه شهروندان پس از اخذ کد معاملاتی، دارای یک میزکار اختصاصی خواهند بود که از طریق آن می‌توانند تمامی سوابق معاملات خود را در یک فضای امن مشاهده و رهگیری نمایند. برقراری امکان ثبت امتیاز به مشاور املاک مورد معامله در سیستم ارزیابی و سنجش رضایت مشتریان سیما۷۲۴، موجب کمک در بهبود فرآیند ارزیابی مشاورین املاک، همراستا با سطح رضایت مشتریان می‌گردد.

  رویکرد آموزش و فرهنگ‌سازی


آگاهی‌رسانی عمومی

تدوین و ساخت مطالب آموزشی در خصوص سوءاستفاده‌های احتمالی در حوزه زمین و مسکن، یکی از اقداماتی است که در دستور کار تیم اجرایی سامانه یکپارچه معاملات املاک قرار گرفته شده است تا با اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی، سطح آگاهی عمومی در این خصوص افزایش یافته و بدین‌صورت در مسیر پیشگیری از وقوع جرم، گامی اساسی برداشته شود.

دانشنامه

 

  رویکرد نظارت


شفاف‌سازی کمیسیون مشاورین املاک

محاسبه مبلغ کمیسیون هر مبایعه‌نامه پس از صدور، توسط سامانه و مطابق با آخرین نرخ مصوب اتحادیه ذی‌ربط صورت گرفته و از طریق پیامک، در هنگام انجام معامله به طرفین اعلام می‌گردد. این اقدام، مانع تضییع حق طرفین معامله می‌گردد و طرفین معامله بر حقوق خود به طور شفاف، واقف خواهند بود.

جلوگیری از سوءاستفاده اطلاعات معامله‌گران

با ایجاد راهکار صدور کد معاملاتی برای هر شهروند، سوءاستفاده از اطلاعات افراد در ثبت معاملات سوری به منظور پولشویی و یا سایر سوءاستفاده‌ها، به حداقل خواهد رسید. صدور کد معاملاتی فقط یک بار و با شماره موبایل هر شخص صورت می‌گیرد و در هر مرتبه استفاده از این کد معاملاتی، پیامکی برای شهروند ارسال می‌گردد. آگاهی از این امر، می‌تواند مانع سوءاستفاده از اطلاعات شهروندان گردد.

عدم امکان فروش همزمان یک ملک

با شروع صدور مبایعه‌نامه برای یک ملک، پرونده آن تا زمان پایان نقل و انتقالات به خریدار (خریداران)، در سامانه مسدود شده و امکان فروش و یا واگذاری به طور همزمان در سایر دفاتر مشاور املاک میسر نمی‌باشد. این امکان باعث جلوگیری از وقوع جرم در این حوزه شده که یکی از شیوه‌های رایج کلاهبرداران می‌باشد.

  رویکرد بانک اطلاعاتی


مشاورین املاک امین

از دیگر اهداف مهم در بهره‌برداری از سامانه سیما ۷۲۴، اعتباربخشی به مشاورین املاک دارای مجوز فعالیت می‌باشد تا با جلوگیری از سوءاستفاده افراد فاقد صلاحیت، مشاورین املاک امین و مورد اعتماد، به مردم معرفی و فعالیت‌های آن‌ها مکانیزه گردد و با استفاده از ابزار صدور مبایعه نامه الکترونیکی، بتوان از بروز دعاوی حقوقی مرتبط با حوزه ملک پیشگیری نمود.

مدیریت قیمت

اطلاع‌رسانی در حوزه نرخ زمین در بلوک‌های مختلف شهری و بروز رسانی قیمت‌ها در این مناطق از ویژگی‌های منحصر به فرد در نظر گرفته شده در این سامانه است. خریداران و فروشندگان با مراجعه به این بخش، امکان استعلام حداکثر قیمت زمین در مناطق مورد نظر خود را دارند و این قیمت‌ها متناسب با نرخ تورم به صورت متوسط هر سه ماه یک بار از طریق کارشناسان مختلف رصد و اعلام می‌گردد.

بانک اطلاعات کارشناسان و دفترخانه‌های رسمی

احصاء مشخصات و اطلاع‌رسانی و معرفی افراد، کارشناسان و مراکز دارای صلاحیت و مورد اعتماد دستگاه‌های ذی‌ربط در حوزه زمین و مسکن و اعلام مسیرهای ارتباطی با آن‌ها، از دیگر اقدامات صورت گرفته در این سامانه می‌باشد.

بانک اطلاعات شناسنامه فنی ملک

با افزایش بهره‌بری از این سامانه، اطلاعات و داده‌های موارد معامله در قالب بانک اطلاعاتی به صورت تجمیع شده، شناسانه فنی ملک را تشکیل می‌دهد.

قوانین و بخشنامه‌ها

کلیه قوانین و بخشنامه‌های حوزه معاملات زمین و مسکن در سامانه سیما ۷۲۴ گردآوری و در بستری قابل جستجو، در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد تا در صورت نیاز، امکان استفاده از این اطلاعات، در یک محیط متمرکز و واحد وجود داشته باشد.

ورود به سامانه